بسم الله الرحمن الرحیم(نسخه آزمایشی)

انتشار شماره دوم ویژه‌نامه حلقه حکمرانی علوم اجتماعی با عنوان «راهبری پژوهش: تأملی پیرامون ساخت نظام پژوهش»

↙️ به مناسبت هفته پژوهش | رونمایی از دومین ویژه‌نامه راهبری پژوهش حلقه حکمرانی علوم اجتماعی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) با عنوان:

«راهبری پژوهش: تأملی پیرامون ساخت نظام پژوهش»

این نشریه با میزبانی از قلم و فکر اساتید گران‌قدر از جمله:

دکتر احمد پاکتچی
دکتر سید مجتبی امامی
دکتر سعید زیباکلام
دکتر محمد مهدی نژاد نوری
دکتر عادل پیغامی
دکتر مسعود درخشان
دکتر محمد نعمتی

تهیه و تدوین شده است.

در این شماره از نشریه که به مناسبت هفته پژوهش منتشر شد، موضوعات مختلفی که در ساخت نظام پژوهش باید مورد مداقه قرار گیرد، مورد بحث قرار گرفته است. سیر محتوایی این نشریه شامل سه بخش «سپهر ایده»، «رویه و سازوکار» و «میدان واقعیت» می‌باشد.

در بخش سپهر ایده، سه یادداشت گنجانده شده است. چرایی عدم شکل‌گیری پژوهش با قلم آقای رضا عبیری از اعضای حلقه حکمرانی علوم اجتماعی تحت عنوان «چرا پژوهش دانشگاهی پا نمی‌گیرد؟» به نگارش درآمده است. همچنین محتوای دو نشست علمی با جناب آقای دکتر پاکتچی در یادداشتی با عنوان «دانشگاه و مسائل امروزین ما: ایده دانشگاه هومبولتی» تنظیم شده است. در بخشی از این یادداشت، به ایده هومبولت آلمانی به‌عنوان اولین مؤسس دانشگاه پژوهش‌محور پرداخته و رویکرد تربیت پژوهشگر در نگاه هومبولت نیز در کنار آن مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. نگاره «چیستی معرفت علمی و دلالت‌های آن در راهبری علم» که طی برگزاری نشست علمی دیگری با دکتر سعید زیباکلام به نگارش درآمده است، آخرین موضوع را در بخش سپهر ایده به خود اختصاص داده است.

در بخش «رویه و سازوکار»، شش یادداشت که به تحلیل سازوکارهای لازم در ساخت نظام پژوهشی پرداخته است، به نگارش درآمده‌اند. اولین یادداشت این بخش مربوط به «وضعیت نظام پژوهش در علوم انسانی» اثر دکتر محمد مهدی‌نژاد نوری است که وضعیت فعلی نظام پژوهش را در علوم انسانی مورد بررسی قرار داده و به آسیب‌های موجود اشاره کرده است. «ساخت نظام پژوهش در گرو راهبری صحیح داده‌های پژوهشی» اثر آقای رضا طهماسبی به بحث اکوسیستم داده‌های پژوهش پرداخته و یک مطالعه موردی را در این زمینه ارائه می‌کند. همچنین یادداشت «گریز از ارزشیابی: تبیین نادرست رجوع به خبرگان در ارزشیابی» نوشته آقای محمدسعید عزیزی به مسئله ارزشیابی و دلایل و اثرات تساهل و تسامح در خصوص ارزشیابی پرداخته است. یادداشت «معماری بنای پژوهشی در پرتو نظم جوششی» از آقای مجتبی جوادی موضوع دیگری است که در بخش سازوکار این نشریه به آن توجه شده است. در ادامه این بخش نیز یادداشت «اداره پژوهش، نگاهی نو» اثر آقای محمدرضا محمدی و «عالم پژوهش به مثابه رود نیل» یادداشت آقای دکتر طاهر حبیب‌زاده نگاشته شده است.

This image has an empty alt attribute; its file name is ۲۰۲۱۱۲۱۸_۰۹۴۱۴۴-1-1024x717.jpg

آخرین بخش از ویژه‌نامه راهبری پژوهش، چهار یادداشت از اساتید مختلف را به رشته تحریر درآورده است. در ابتدای این بخش، بیانات جناب آقای دکتر مسعود درخشان که در معاونت طرح و برنامه دانشگاه امام صادق علیه‌السلام ایراد فرمودند، آورده شده است. ایشان در این بیانات بر ارائه پیشنهادهایی برای تحقق مرجعیت علمی- اسلامی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام تمرکز نموده‌اند. در یادداشت بعدی، جناب آقای دکتر سیدمجتبی امامی به بررسی ایده و تجربه ارتقاء ظرفیت پژوهشی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام پرداخته و نکات ارزشمندی را یادآور شده‌اند. گذری بر بایسته‌های اکوسیستم پژوهشی مطلوب، نکاتی از جناب آقای دکتر عادل پیغامی در باب بایدهای ایجاد یک اکوسیستم پژوهش مطلوب را شامل می شود. در یادداشت بعدی جناب آقای دکتر محمد نعمتی به طرح مباحث مختلف پیرامون «دانشگاه مرجع و پژوهشگر مرجع» پرداخته‌اند. این یادداشت با عنوان «تربیت پژوهشگر مرجع برای دانشگاه مرجع» به رشته تحریر درآمده است. در آخرین یادداشت از این بخش نشریه نیز ظرفیت جذب دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به عنوان نقطه اهرمی اکوسیستم پژوهش مورد بررسی و تدقیق جناب آقای دکتر محمد نوروزی قرار گرفته است. این یادداشت نیز با عنوان «ظرفیت جذب، نقطه اهرمی اکوسیستم پژوهش» در نشریه آورده شده است.

🔹جهت دریافت نشخه الکترونیکی نشریه می توانید با ادمین کانال حلقه حکمرانی علوم اجتماعی در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب