بسم الله الرحمن الرحیم(نسخه آزمایشی)

هاروارد چگونه با کرونا دست و پنجه نرم می‌کند؟

این روزها قدیمی‌ترین نهاد آموزش عالی ایالات متحده آمریکا، یعنی دانشگاه هاروارد هم درگیر مبارزه با کرونا است. دانشگاهی که با توجه به مأموریت خودش، قرار است در بسیاری از رشته‌ها، رهبرانی تربیت کند که جهانی متفاوت به ارمغان آورند

مقدمه

این روزها قدیمی ترین نهاد آموزش عالی ایالات متحده آمریکا، یعنی دانشگاه هاروارد هم درگیر مبارزه با کرونا است. دانشگاهی که با توجه به مأموریت خودش، قرار است در بسیاری از رشته‌ها، رهبرانی تربیت کند که جهانی متفاوت به ارمغان آورند. در عین حال دانشگاهی که رئیس آن هم از کرونا مصون نماند و چندی پیش به همراه همسرش به این ویروس مبتلا شدند. او پس از بهبود با خبرگزاری دانشگاه مصاحبه کرده است که به نوعی وضعیت دانشگاه در این دوران را نشان می‌دهد. «برخی کارمندان دانشگاه به صورت شبانه‌روزی و حقیقتا سخت مشغول به کار هستند تا فرآیند انتقال کامل به فضای غیر حضوری به خوبی اتفاق بیفتد… همه رؤسای دانشکده‌ها به طور خستگی‌ناپذیری با هیئت علمی و کارکنان کار کردند تا فضا را آماده کنند. آن‌ها قهرمان‌های واقعی این فرآیند هستند… هیچ‌گاه شما نمی‌توانید به عنوان رئیس دانشگاه، آن را به طور کامل رها کنید. با پاتی بلینگر، رئیس کارمندان تماس روزانه داشتم و گزارش‌های روزانه‌ای از کاتی لاپ (قائم مقام اجرایی و مقام ارشد اداری) و آلان گاربر(قائم مقام آکادمیک) [۱] دریافت می‌کردم و در صورت نیاز تلفنی صحبت می‌کردیم …».

رئیس دانشگاه هاروارد در ادامه مصاحبه و در پاسخ به سؤالی در مورد تجربه‌های قبلی او در مواجهه با بحران‌های مشابه، بحران کرونا را با بحران مالی ۲۰۰۸ مقایسه می‌کند: «برخی شباهت‌ها بین این بحران و بحران مالی ۲۰۰۸ وجود دارد و در عین حال برخی تفاوت‌های مهم هم وجود دارند. بزرگ‌ترین شباهت این است که هر دو، محیط اقتصادی که ما در آن عمل می‌کنیم را تحت تأثیر قرار می‌دهند. و در هر دو مورد ما دیدیم که موقوفات ما کاهش می‌یابند. تقاضا برای کمک‌های مالی در بین دانشجویان زیاد شده است … این بحران کنونی خیلی سخت‌تر از بحران ۲۰۰۸ است زیرا توانایی ما در رسیدن به چشم‌انداز محوری‌مان را متأثر کرده است. زیرا دانشگاه ما یک دانشگاه پژوهشی مسکونی است و الان دانشجویان ساکن نیستند و ظرفیت هیئت علمی ما به خطر افتاده است چرا که ما کتابخانه‌ها، آرشیوها و بسیاری از آزمایشگاه‌های خودمان را که از کارهای علمی پشتیبانی می‌کردند را تعطیل کرده‌ایم، در حالی که در بحران ۲۰۰۸ به هیچ وجه با اینگونه مسائل مواجه نبودیم.»

رئیس دانشگاه هاروارد یک خبر خوب هم در مصاحبه خودش داد که نشان از دوراندیشی در راهبری دانشگاه بود: «یک خبر خوب این است که ما پیش پیش بینی کرده بودیم که ممکن است در برخی نقاط با یک بحران اقتصادی مواجه شویم. از این واقعیت آگاه بودیم که پیش از این در طولانی‌ترین دوره آرامش توسعه اقتصادی در تاریخ قرار داشتیم. چند سال پیش ما شروع به برنامه‌ریزی برای بحران اقتصادی بعدی کردیم. ما نمی‌دانستیم چه موقعی فرا می‌رسد ولی می‌دانستیم که می‌رسد لذا یک دفترچه رکود اقتصادی به وسیله کارکنان برنامه‌ریزی مالی‌مان تحت هدایت تام هالیستر(مقام ارشد مالی و قائم مقام مالی) با مشارکت همه رؤسای هیئت‌علمی‌ها و قائم مقام‌های اجرایی تولید کردیم. همچنین تلاش کردیم که درس‌های بحران ۲۰۰۸ را به خوبی درک کنیم تا برای بحران دیگر آماده شویم. ما ذخایری آماده کردیم. همه این موارد به خنثی کردن ضربات این بحران کمک خواهند کرد ولی باز هم ضربه احساس خواهد شد.» [۲]

در ادامه به دو موضوع خواهیم پرداخت. ابتدا مباحثی در مورد خود دانشگاه و نحوه کار آن در دوران کرونایی طرح خواهد شود و سپس به برخی از کارهایی که دانشگاه برای مواجهه با کرونا انجام می‌دهد اشاره خواهیم کرد. در نهایت هم جمع بندی مختصری ارائه می‌کنیم.

چگونه هاروارد با وجود کرونا روزگار سپری می‌کند؟

هاروارد هم مثل اکثر دانشگاه‌های دیگر در ایالات متحده، در اولین صفحه خودش لینکی قرار داده است که به سایت کرونایی دانشگاه [۳] متصل است. این سایت برای راهبری وضعیت جدید دانشگاه راه اندازی شده است.

در این بخش تکلیف برای کنشگران مختلف داخل دانشگاه مشخص شده است. در این سایت توضیحاتی برای کارکنان دانشگاه، اعضای هیئت علمی و دانشجویان ارائه شده است. همان‌گونه که در سمت چپ تصویر صفحه اول این سایت دیده می‌شود این امور عبارت‌اند از: سلامت، آموزش از راه دور، یادگیری از راه دور، کار کردن از راه دور، پژوهش از راه دور، اجتماعی‌سازی از راه دور و مسافرت برای دانشجویان غیر بومی. در بخش‌های مختلف این سایت دستورالعمل جلسات و رویدادها، نحوه استفاده از سایت آموزش‌های آنلاین (نرم‌افزار معروف Zoom که در همه دانشگاه‌های اروپا و آمریکا رایج است) و اطلاعات مربوط به دانشکده‌های مختلف دانشگاه و غیره نیز آمده است. صفحه اول از سایت کرونا ویروس هاروارد شامل لینک‌های مختلفی است که صفحات مربوط به موضوعات مختلف را باز می‌کند. برای مثال به یکی از لینک‌های این صفحه یعنی کار از راه دور مراجعه کردیم.

  • کار از راه دور

در این بخش همه مسائل مربوط به کار در هاروارد آمده است. طرح کلی این صفحه به دو جنبه محوری مسائل دورکاری اختصاص دارد، جنبه اول به منابع تکنولوژیکی، خط‌مشی‌ها، رویه‌ها، مقررات، توصیه به مدیران و کارکنان برای دور کاری کرونایی و مسائل مربوط به کارمندان مشغول به کار در محل دانشگاه و جنبه دوم به مسائل پرداختی‌های مالی کارکنان اعم از دائمی و قراردادی، گزارش هزینه‌ها، کمک‌های معیشتی و برنامه پرداخت حقوق کارکنان دانشگاه مربوط است. نکته قابل توجه در این زمینه، به کارگیری نظریات پژوهشگران مدیریت، رهبری و سازمان در مدرسه کسب و کار هاروارد و مجله کسب و کار هاروارد برای بخش منابع انسانی دانشگاه بود.

برای نمونه در بخش دور کاری، یادداشتی با عنوان «قواعد جدید برای دورکاری: نسخه برای همه‌گیری» [۴]در سایت مدرسه کسب و کار هاروارد منتشر شده است و در بخش دورکاری سایت دانشگاه به آن اشاره شده است. این یادداشت در قالب ۱۰ روش، راه‌هایی را برای پشتیبانی کارکنان به رهبران نشان می‌دهد: ۱- به طور شفاف ارتباط بگیرید و قاطع باشید ۲- به وسیله مثال رهبری کنید(خودتان مثال اتم دورکاری اثربخش باشید) ۳- فوق‌العاده انعطاف پذیر باشید ۴- انتظارات کاری را تعدیل کنید ۵- در مورد جلسات باز اندیشی کنید (استفاده از ایمیل و …)۶- به سمت غیر هم‌زمان کردن کارها پیش بروید( هر کارمند در زمانی که خودش تعیین می‌کند کارش را انجام دهد) ۷- بپذیرید که بهره‌وری کاهش خواهد یافت(علی‌رغم دورکاری‌های در شرایط غیر کرونایی که انتظار می‌رود بهره‌وری افزایش یابد) ۸- تمرکز بر رهاوردها بیش از پایش فعالیت‌ها ۹- زمانی را برای همدلی تعیین کنید ۱۰- به کارکنان اجازه دهید تا احساسات محصور خود را آزاد کنند (از طریق تدارک برخی تفریح‌ها).

هاروارد برای مقابله کرونا چه می‌کند؟

هاروارد کارهای متعددی برای مقابله با بحران کرونا انجام می‌دهد. [۵] علاوه بر تأمین مالی ضروری در سطح دانشگاه برای کارهای پژوهشی حیاتی، هر کدام از دانشکده‌های این دانشگاه مثل مدرسه حکومت کِنِدی و مدرسه کسب و کار و … با توجه به مأموریت‌شان، نسخه‌هایی برای مقابله با بحران کرونا ارائه کرده‌اند. البته دانشکده‌های پزشکی این دانشگاه به طور جدی وارد یک تشریک‌مساعی بین‌المللی برای مقابله پزشکی با کرونا ویروس شده‌اند. دانشگاه، بخشی از محل تحصیل دانشجویان را که هم اکنون خالی است، به محلی برای سکونت برخی کارکنان سلامت تبدیل کرده‌اند. یعنی دانشگاه به صورت تمام قد از جنبه‌های فیزیکی و نظری و پژوهشی وارد جریان مقابله با کرونا ویروس شده است. در ادامه به برخی برنامه‌های علمی دانشکده‌ها اشاره خواهد شد:

  • مدرسه کسب و کار هاروارد

مدرسه کسب و کار هاروارد با دو کار جدی به جنگ با کرونا آمده است: ویژه نامه کرونا در مجله کسب و کار هاروارد [۶] و صفحه ویژه برای کرونا از سری‌های دانشِ کار [۷]. از میان حدود ۵۰ مطلب موجود در ویژه‌نامه مجله، به عنوان نمونه عناوین چهار مقاله از این قرار است: کسب و کار خودتان را برای دنیا پسا کرونا آماده کنید [۸]، چگونه از راه دور تیم خود را با انگیزه نگه دارید [۹]، رهبران واقعی در بحران‌ها ساخته شدند [۱۰]، چهار رفتاری که به رهبران کمک می کند تا یک بحران را مدیریت کنند [۱۱]. سری‌های دانشِ کار [۱۲] نیز در قالب پرونده‌های ویژه به موضوعات متعددی می‌پردازد که هم اکنون کرونا را در دستور کار خود قرار داده است. به عنوان نمونه، در این پرونده مطلبی با این عنوان بارگذاری شده است: چگونه کرونا ویروس کسب و کار آینده را بازنویسی خواهد کرد؟ [۱۳] این مطلب در یک قالب مقایسه‌ای بوده و در نوع خودش بسیار جالب است. مطلبی که حاصل نظرات ۱۱ نفر از اساتید دانشکده کسب و کار است. یعنی این سؤال از این اساتید پرسیده شده است و پاسخ‌های آنها در کنار همدیگر و در قالب این مطلب ارائه شده است.

  • مدرسه حکومت کِنِدی

صفحه اول سایت مدرسه حکومت کندی، لینکی وجود دارد که مربوط به بصیرت‌ها و راه‌حل‌هایی برای بحران کرونا است. در این بخش موضوعات در دسته‌های مختلفی اعم از مدیریت و رهبری عمومی، اقتصاد، امور بین‌الملل، جامعه و سلامت و دموکراسی طبقه‌بندی شده‌اند. از دیگر کارهای این مدرسه برای مقابله با کرونا، کاری است که مات اندریوز [۱۴]، در ذیل برنامه علمی ساختن قابلیت دولت [۱۵] پیگیری می‌کند. او کارهای متعددی در این زمینه اعم از بسیج کردن برخی فارغ‌التحصیلان برنامه علمی مذکور و ایجاد وبلاگی با عنوان رهبری عمومی در بحران [۱۶] انجام داده است.

برنامه‌های علمی دیگری نیز در این مدرسه وجود دارد که به فراخور همه‌گیری کرونا، به این مسئله اجتماعی می‌پردازند. به عنوان نمونه می‌توان به برنامه رهبری بحران [۱۷] اشاره کرد که با هدف ارتقاء ظرفیت جامعه برای مقابله با بحران‌ها مختلف طبیعی و اجتماعی و فناورانه و … تقریبا از سال ۲۰۰۳ شروع به کار کرده است. اساتید و دانشجویان آموزش دیده در این برنامه علمی اکنون دارای تجربه‌های انباشته‌ای از نوع مداخلات در بحران‌ها هستند و آن‌ها را برای بحران کرونایی به کار می‌گیرند.

  • پروژه مطالعات اقتصادی کرونا

یکی از کارهای دیگر در بخش اقتصاد دانشگاه هاروارد است. پروژه‌ای که رهبری آن را رابرت بارو بر عهده دارد و به مطالعه شیوع آنفولانزا در اسپانیا پرداخته و درس‎آموزی‌های آن برای وضعیت اقتصادی در بحران کنونی را استخراج خواهد کرد. عنوان کامل این پروژه عبارت است از: «کرونا ویروس و همه‌گیری بزرگ آنفولانزا: درس‌هایی از آنفولانزای اسپانیا برای اثرات بالقوه کروناویروس روی مرگ و میر و فعالیت اقتصادی» [۱۸].

جمع بندی نهایی:

اگرچه با توجه به آنچه در مورد هاروارد ذکر شده به نظر می‌رسد به شدت متأثر از شوک بحران کرونا شده‌اند ولی از آنجایی که تا حدودی علاج واقعه را از قبل کرده‌اند، زیاد غافلگیر نشده‌اند. دانشگاه زنده است و اساتید و کارکنان و دانشجویان به کار خود ادامه می‌دهند. طبق برنامه‌های علمی که برخی از آن‌ها اشاره شد، گویا علم آن‌ها به عمل شان بسیار نزدیک است و عناوین برنامه‌ها و یادداشت‌ها و … نشان‌دهنده این است که علم را برای زندگی می‌خواهند و نگاهشان به علم، به عنوان یک کالای لوکس و گران‌قیمت دست نیافتنی نیست.


[۱] معمولا دانشگاه های آمریکا دو دسته ساختار دارند: ساختار آکادمیک و ساختار اداری. ساختار آکادمیک در حقیقت شامل هیئت‌علمی، دانشجویان و گروه‌های علمی به طور کلی بدنه علمی دانشگاه است و ساختار اداری نیز شامل کارمندان و کارکنان اجرایی دانشگاه می‌شود. همان‌گونه که در این مصاحبه هم دیده می‌شود رئیس دانشگاه دو قائم مقام دارد، قائم مقام اجرایی (Vice President) و قائم مقام علمی و آکادمیک (Vice Provost). هماهنگی بین این دو سنخ ساختار و همکاری سازنده آن‌ها، یکی از مسائل اصلی دانشگاه ها محسوب می‌شود.

[۲] https://news.harvard.edu/gazette/story/2020/04/harvard-president-shares-own-experience-with-covid-19/

[۳] https://www.harvard.edu/coronavirus

[۴] The New Rules for Remote Work: Pandemic Edition

[۵] مخصوصا در قالب یک مصاحبه، چند تن از مسئولان علمی و اجرایی و اساتید دانشگاه به بیان نحوه مقابله هاروارد با کرونا ویروس پرداخته‌اند:

https://news.harvard.edu/gazette/story/2020/04/harvard-community-rallies-to-deal-with-covid-19-crisis/

[۶] https://hbr.org/insight-center/coronavirus

[۷] coronavirus working knowledge series: https://hbswk.hbs.edu/Pages/browse.aspx?HBSTopic=Coronavirus

[۸] Preparing Your Business for a Post-Pandemic World

[۹] How to Keep Your Team Motivated, Remotely

[۱۰] Real Leaders Are Forged in Crisis

[۱۱] ۴ Behaviors That Help Leaders Manage a Crisis

[۱۲] Working knowledge : Business Research for Business Leaders

[۱۳] How the Coronavirus Is Already Rewriting the Future of Business

[۱۴] Matt Andrews

[۱۵] Building State Capability program

[۱۶] https://bsc.cid.harvard.edu/public-leadership-through-crisis

[۱۷] Program on Crisis Leadership (PCL)

[۱۸] The Coronavirus and the Great Influenza Pandemic: Lessons from the ‘Spanish Flu’ for the Coronavirus’s Potential Effects on Mortality and Economic Activity

اشتراک گذاری


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *